2013. október 2., szerda

Mi köze a macskának a kávéhoz? Avagy a cibetmacska kávé (kopi luwak)

Mi köze a macskának a kávéhoz? Avagy a cibetmacska-kávé (kopi luwak )


Biztosan sokan láttátok a Bakancslista című filmet, amikor a két főszereplő a végén majdnem halálra neveti magát, (ez is lett volna a céljuk ), merthogy kiderül hogy a Jack Nicolson által megformált dúsgazdag üzletember kedvenc kávéja nem más mint macskaszar! És tényleg..
Ezt a kávét Indonéziában állítják elő, a vadon élő cibetmacskák ürülékét összegyűjtögetve.
Kevés készül belőle, nagyon finom, alacsony sav- és koffeintartalmú és persze iszonyatosan drága!

De mitől olyan jó?

A pálmasodró cibetmacska (Indonézül luwak )Indonézia erdeiben él. Igazából se nem macska, se nem róka, inkább egy nyestre vagy vadászgörényre emlékeztet némi macskarokonsággal. Szóval ennek a cibetmacskának, aki éjjel aktív-nappal alszik, az érett, piros, jó minőségű kávészemek a kedvenc csemegéi. Egy kávécserjéről a több száz vagy ezer kávészem közül csak 4-5 szemet eszik meg, csakis a legjobb, legérettebb, legillatosabbat válogatja ki. Aztán keres egy másik cserjét.... Gondoltátok volna, hogy az érett kávé piros héjába olyan édes nedv van akár a cseresznye? Ezt a cica tudja, és nagyon szereti...
Valami oknál fogva viszont a kávébabot egészben lenyeli, nem rágja szét, nem köpi ki, hanem lenyeli. Kb. 36 órát utazik a kávébab a macska beleiben és gyomrában mire onnan a macska hátsó felén távozik. Mivel a gyomorsavak közbeszólnak a kávé savassága, koffeintartalma jelentősen csökken. Ettől egy nagyon lágy, selymes nem keserű nem savanyú nagyon finom kávé ital lesz az eredmény.
Miután az ürüléket szorgos Indonéz kezek összegyűjtögetik, természetesen különböző tisztító eljárásokon megy keresztül, sőt egy réteg héjat is lebontanak róla, aztán jöhet a pörkölés. Ezt kizárólag hagyományos módszerekkel, hagyományos fatüzelésű kályhán, kisebb adagokban történik. Körülbelül egy órán keresztül kell őrizni és folyamatosan kevergetni mire eléri a tökéletes állapotot.
Nemrég beszélgettem egy kedves balinéz férfival. Ők 21 hektáron termelnek kávét, innen a „jó évben” 50 kiló macskakakit tudnak összegyűjteni évente, máskor kevesebbet. Azt mesélte, hogy nagyon okos állat ám a luwak, nagyon megkönnyíti a gyűjtögetők dolgát, ugyanis kövekre, kidőlt fákra székel, nem az avarban, fűben kell kutakodni az ürüléke után.
Sajnos, mint minden jót, ezt is hamisítják, méghozzá úgy, hogy ketrecekben tartanak cibetmacskákat és kávéval etetik őket. Ettől a kávé ugyanúgy keresztül ballag a macska szervezetén, de mivel nem ő válogatja ki ösztönből a legjobb minőséget, hanem

azt eszi amit kap..ettől már nem ugyanaz az eredmény. És a szegény fogságban élő macskákról ne is beszéljünk...

Hallottam, olvastam, hogy Európában és Amerikában 8000 és 30000 forintnak megfelelő összeg között mozog egy csésze luwak kávé. Egy New York-i kávézóban 1 hónapra kell előre asztalt foglalni ha valaki luwak kávéra vágyik. Oroszországban 3000 Dollárt kérnek egy kiló kávéért.
Itt Indonéziában 5-6 dollárért adnak egy bögrével.
Érdekes, hogy az „igaziba” nem tesznek cukrot, külön tányéron érkeznek a természetesen házilag készített pálmacukor darabkák...egy korty kávé, egy harapás a cukorból...Eszméletlen finom!
Aki nem hiszi ..járjon utána!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése